БЛОГ

Цифрова диктатура по-китайськи

2017-11-29

 

Завдяки цифровим технологіям кожен житель Китаю матиме свій рейтинг у суспільстві та «персональний кредит довіри» у влади.

 

Станом на 2020 рік кожен житель та кожна компанія Китаю буде відслідковуватися та оцінюватися так званою системою соціального кредиту (або соціальної довіри) в режимі реального часу. Рейтинг громадян буде прив’язаний до внутрішнього паспорту та публікуватися в централізованій базі даних в інтернеті у вільному доступі.

  

Ініціатива реалізувати на практиці сюжет із «Чорного дзеркала» належить Сі Цзіньпіну, Голові КНР та Генеральному секретарю ЦК Комуністичної партії Китаю.   

 

У кожного громадянина буде свій рейтинг, згідно з яким він буде користуватися різними соціальними та економічними пільгами або ж страждатиме від адміністративних санкцій та обмежень. Як зазначено у програмі, головна мета системи щоб «ті, хто виправдав довіру, користувалися всіма благами, а хто її втратив не міг зробити й кроку».

 

Сьогодні система працює в пілотному режимі в 30 містах Китаю. Кожному жителю дається стартовий рейтинг 1000 балів, а далі, в залежності від його поведінки, цей рейтинг росте або падає. Інформація про життя громадянина надходить від правоохоронних, комерційних, муніципальних судових органів до єдиного інформаційного центру, де обробляється за допомогою технології big data. При цьому, вітаються доноси на співмешканців. Людина, котра заявила про нехороші справи сусіда, заслуговує мінімум 5 білів до рейтингу!

 

Відомо, що рейтинг у 1050 балів свідчить, що ти зразковий громадянин, а якщо у тебе 849 балів – ти вже підозрілий елемент суспільства, тебе виженуть з роботи з державної установи, а можливо, і з приватної, адже хто захоче видавати зарплатню «серійному порушнику»! З рейтингом 599 навіть спілкуватися з тобою ніхто не схоче (на людей, котрі спілкується з «такими» одразу донесуть сусіди), тобі не дадуть кредит, не здадуть авто в оренду, ти навіть не купиш квиток на літак до адекватної іншої країни.

 

Біда у тому, що конкретних норм і правил, чого робити не можна, а що можна, не існує. Достатньо, нібито, жити за законом, вчасно сплачувати кредит і орендну плату, жити згідно з морально-етичними нормами та прибирати за своїм песиком. Але де гарантії, що сусід не поскаржиться на тебе, щоб підняти свій рейтинг, навіть якщо ти нічого поганого не зробив?  

 

Відомо, що рейтингами займатимуться 8 приватних китайських компаній, дві з яких – Alibaba і Tencent. Alibaba – найбільша мережа інтернет-торгівлі у Китаї, а Tencent – власник найпопулярнішого месенджера WeChat. Фактично, завдяки даним лише цих двох компаній все населення країни як долоні. Alibaba вже запустила свій сервіс рейтингів Sesame Credit, де на рейтинг впливають твої покупки та навіть особиста переписка в чаті або хто у тебе в друзях у соцмережі (якщо хтось із низьким рейтингом – твій рейтинг також падає).

 

Головне питання в цій історії, чи законно (якщо так, то згідно з яким законом) використання особистих даних та тотальний контроль життя громадян і чи є межа між тим, що публічне, а що особисте? І хто тоді стежитиме за тими хто стежить? Поки ці питання лишаються відкритими.#social media

← ДО БЛОГУ
ОСТАННI НОВИНИ

2018-10-12

Блогери – хто вони, як живуть, звідки беруть натхнення, і чому так важливий візуальний контент для того, щоб стати ТОПовим?

2018-10-07

ТМ «Моршинська» випустила «Моршинку» — питну воду найвищої якості для дітей з перших днів життя.

Top